Absolwenci LOB
Kolejni absolwenci LOB, rocznik 2023 odwiedzają nas, każde takie spotkanie niesie dużo radości i mnóstwo wspomnień. Rozmawialiśmy o tym, co było, jak sytuacja...
Późnym popołudniem 9 marca 2018 r. w LOB odbyło się spotkanie „Wieczór z astronomią” przeznaczone dla uczniów klas gimnazjum i 7 klasy szkoły podstawowej. Spotkanie prowadził nauczyciel fizyki i przyrody Bogdan Maciesowicz.
Przy użyciu programu komputerowego został zademonstrowany wygląd nocnego nieba , najładniejsze gwiazdozbiory, oraz obiekty, które można zaobserwować okiem nieuzbrojonym i przez teleskop.
W ogromnym skrócie zostało przedstawione kilka tysięcy lat rozwoju astronomii: od starożytnej Babilonii przez starożytny Egipt, Grecję i Rzym, Średniowiecze (nazwy gwiazdozbiorów pochodzą z mitologii greckiej w brzmieniu łacińskim, a nazwy własne gwiazd są przeważnie pochodzenia arabskiego) – po XX wiek. Oprócz gwiazd na nocnym niebie można dostrzec obiekty mgławicowe: Drogę Mleczną (nasza Galaktyka widziana od wewnątrz), gromady kuliste i otwarte gwiazd, obłoki gazowo-pyłowe (o rozmiarach lat świetlnych), które są miejscem, gdzie rodzą się gwiazdy lub są pozostałościami po umarłych gwiazdach, a także inne galaktyki, odległe o miliony lat świetlnych.
Po godz. 18, kiedy wieczorne niebo zrobiło się wystarczająco ciemne, zostały przeprowadzone obserwacje w oknach pomiędzy chmurami za pomocą 5 calowego teleskopu Schmidta-Cassegreina z powiększeniem 50 i 140x. W przerwach między chmurami, przy bardzo dobrej przejrzystości powietrza, można było zobaczyć jedne z najpiękniejszych gwiazdozbiorów zimowego nieba: Oriona wraz z Małym Psem i Wielkim Psem, Bliźnięta i Byka (w którym jest gromada otwarta Plejady). Przez teleskop można było zaobserwować Wielką Mgławicę Oriona (M42), gwiazdę Betelgeuse – czerwonego nadolbrzyma odległego o ok. 600 lat świetlnych, który wkrótce wybuchnie jako supernowa i będzie widoczny nawet w dzień („wkrótce” w skali astronomicznej znaczy około miliona lat), oraz Kastora w gwiazdozbiorze Bliźniąt – układ sześciu gwiazd, które przez teleskop widoczne są jako gwiazda podwójna. Dalsze obserwacje w terenie uniemożliwiły rozwijające się chmury.
Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. więcej informacji
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.