Absolwenci LOB
Kolejni absolwenci LOB, rocznik 2023 odwiedzają nas, każde takie spotkanie niesie dużo radości i mnóstwo wspomnień. Rozmawialiśmy o tym, co było, jak sytuacja...
W najbliższy czwartek (19 listopada 2015 roku) w godzinach od 1300 do 1800, po raz drugi w naszej szkole, odbędzie się pokaz filmów objazdowego festiwalu filmów o prawach człowieka Watch Docs. Spośród trzydziestu filmów, które będzie można obejrzeć w Rzeszowie, w naszym liceum wyświetlane będą cztery.
Maraton filmowy rozpocznie się o godzinie 1300 projekcją filmu „Powrót do Homs”. Został on nagrodzony specjalnym wyróżnieniem na 14. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Watch Docs, a wcześniej zdobył uznanie na całym świecie – od Sundance po Kraków. Reżyser, niejednokrotnie ryzykując życie, przez dwa lata towarzyszył rewolucjonistom z syryjskiego Homs, obróconego w gruzy przez wojska reżimu prezydenta Al-Asada. Film opowiada wstrząsającą historię mieszkańców Homs, którzy walczą o wyzwolenie swojego kraju. Pierwszy z nich, Basset Sarout, to 19-letni reprezentant drużyny piłkarskiej i uliczny pieśniarz. Drugi to 24-letni Ossama, który jest operatorem filmowym. Młodzi Syryjczycy walkę z reżimem zaczynają od pokojowych protestów, wkrótce jednak wplątują się w walkę zbrojną, która zamienia ich ideały w piekło. W „Powrocie do Homs” kamera staje się czynnym uczestnikiem działań wojennych, jest bowiem nie tylko świadkiem krwawych wydarzeń, ale i bronią rejestrującą zbrodnie przeciwnika.
O godzinie 1440 rozpocznie się film „Lata Fierro” w reżyserii Santiago Esteinou. César Fierro został oskarżony o zamordowanie taksówkarza i skazany na podstawie zeznań podejrzanego świadka oraz wymuszonego przyznania się do winy. Od trzydziestu lat czeka w celi śmierci na egzekucję pomimo nieprawomocności wyroku sądu, który go skazał. Drugim bohaterem filmu jest brat Césara – bezdomny Sergio, targany poczuciem winy za rodzinną tragedię. Znakomity meksykański dokument ostro krytykuje amerykański system sądowy, a także ukazuje skorumpowanie meksykańskiej policji, biorącej udział w sprawie. Na uznanie zasługuje z pewnością praca operatorów obrazu, którzy w mistrzowski sposób potrafili pokazać na ekranie poczucie pustki i straty towarzyszące braciom.
Trzecim filmem, wyświetlanym o godzinie 1630, będzie „Esencja strachu”. Jego bohaterami są dwaj szwedzcy dziennikarze Martin Schibbye i Johan Persson, którzy nielegalnie przekraczają granicę wschodniej Etiopii, nie spodziewając się, że doprowadzi to ich do oskarżenia o terroryzm i skazania na 11 lat więzienia. Do momentu pojmania dokumentują swoją straceńczą ucieczkę przed wojskiem, spotkania z rebeliantami i wiele innych tragicznych wydarzeń. Później muszą jednak stać się aktorami w propagandowym materiale bezwzględnego prezydenta, który ujawnia przerażające świadectwo krwawego terroru.
Na koniec (godz. 1740), zaplanowana została projekcja filmu „Nigdy więcej – historia rewolucji”. Jest to kolejna produkcja ukazująca wydarzenia w rozdartej konfliktem Syrii. Reżyser, aktywista Matthew VanDyke, oddaje w swoim dwudziestominutowym filmie głos dwójce mieszkańców tego kraju, którzy opisują codzienne ryzyko w walce z dyktaturą Assada. Nour ma 24 lata, przed wojną uczyła języka angielskiego, teraz jest dziennikarką i fotografką. Mowaya natomiast to bojownik Wolnej Armii Syrii, torturowany przez okrutny reżim. Oboje wiedzą, że już nigdy nie będą mogli pogodzić się z krwawą dyktaturą, a ich świadectwo daje pełen obraz tragedii, jaka wstrząsnęła Syrią.
Pokazy filmów są otwarte dla wszystkich chętnych, a wstęp jest bezpłatny. Zapraszamy!
Opracowanie: Aleksandra Kabala
Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. więcej informacji
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.