Bogdan Maciesowicz – fizyka, nauczyciel IB

 

KALENDARIUM

  • No upcoming events
AEC v1.0.3

Ukończyłem studia magisterskie dzienne w zakresie fizyki o specjalności nauczycielskiej na Wydziale Matematyki i Fizyki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie, przez rok studiowałem również na Wydziale Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.

Jestem nauczycielem dyplomowanym, egzaminatorem OKE. Pracowałem we wszystkich typach szkół na każdym poziomie edukacyjnym (na którym jest fizyka), pół roku pracowałem też w Wydawnictwie Oświatowym FOSZE w Rzeszowie.

Na V roku studiów zostałem zatrudniony na stanowisku asystenta stażysty, a po ich ukończeniu na stanowisku asystenta w Zakładzie Astrofizyki Instytutu Fizyki WSP w Rzeszowie.  Staż naukowy odbyłem w Obserwatorium Astronomicznym UMK w Toruniu, tam też miałem okazję prowadzić obserwacje komet za pomocą największego w Polsce teleskopu Schmidta-Cassegreina.  Współpracowałem również z Obserwatorium Astronomicznym UJ – dzięki uprzejmości jego pracowników zorganizowałem kilka obozów naukowych dla swoich studentów na Stacji Obserwacyjnej UJ w Roztokach Górnych. Opublikowałem jedną pracę naukową w Acta Astronomica „The Active Comet Schwassmann-Wachmann 1 (1925)” oraz kilka artykułów popularnonaukowych w Uranii i Postępach Astronomii.

Już w czasie studiów wiele czasu spędzałem w obserwatorium astronomicznym, prowadziłem obserwacje wizualne i fotograficzne Słońca, Księżyca, gwiazd, mgławic, komety Halleya i meteorów, często organizowałem pokazy nieba dla studentów i uczniów.

Praca z młodzieżą daje mi ogromną satysfakcję. W celu podniesienia atrakcyjności zajęć z fizyki i zaciekawienia uczniów, na lekcjach wykorzystuję zaprojektowane i wykonane przez siebie prototypy przyrządów dydaktycznych własnego pomysłu (z ogólnie dostępnych i na ogół zbędnych materiałów, np. zużytych lub zepsutych zabawek, sprzętów AGD) wzorowanych na przyrządach, za pomocą których wielcy fizycy odkrywali prawa Przyrody. W szczególności zwracam uwagę na zachodzące wokół zjawiska fizyczne, ich obserwację i wyjaśnianie. Nauczając staram się ukazywać proces zdobywania wiedzy przez pokolenia uczonych, tło historyczne odkryć, przytaczam anegdoty i ciekawostki.

Główne moje zainteresowania związane są z szeroko rozumianą PRZYRODĄ: od powstania, ewolucji i budowy Wszechświata, gwiazd, Układu Słonecznego, mikroświat (paradoksalnie: badanie najmniejszych składników materii przed 100 laty pozwoliło na wyjaśnienie mechanizmu świecenia gwiazd i powstania Wszechświata), do przyrody ożywionej – powstanie i ewolucja życia, świat dinozaurów itp. W kręgu moich zainteresowań jest również historia, szczególnie starożytność i okres II wojny światowej, archeologia (zwłaszcza doświadczalna) oraz prehistoria. Nadal pasjonuję się lotnictwem – latałem na szybowcach w Aeroklubie Rzeszowskim, uzyskałem II klasę pilota szybowcowego oraz licencję.

Publikacje:

- The Active Comet Schwassmann-Wachmann 1 (1925), 1989, Acta Astronomica 39, 183-193;

- Komety ostatnich lat, 1993, Postępy Astronomii 3/93, 121-134;

- Kometa Brorsena -Metcalfa 1989o – trzecie pojawienie, 1990, Urania 10, 298-299 (oraz zdjęcia na wszystkich stronach okładki);

- Kometa Brorsena- Metcalfa (1847V, 1919III), 1989, Urania 6, 181-183;

- Obserwacja jasnego meteoru, 1998, Urania 11, 348;

- Jeszcze o dinozaurach, 1988, Urania 11, 349-350;

- Całkowite zaćmienie Księżyca 17 października 1986 roku, 1987, Urania 3, 90 (oraz zdjęcia na trzeciej stronie okładki).

 

 

<< wstecz

O tym się mówi »

Absolwenci LOB

Absolwenci LOB

Kolejni absolwenci LOB, rocznik 2023 odwiedzają nas, każde takie spotkanie niesie dużo radości i mnóstwo wspomnień. Rozmawialiśmy o tym, co było, jak sytuacja...

 
LICEUM W RANKINGU SZKÓŁ ZWOLNIENI Z TEORII

LICEUM W RANKINGU SZKÓŁ ZWOLNIENI Z TEORII

Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii to forma wyróżnienia szkół ponadpodstawowych, które wspierają uczniów w działaniach społecznym. Uczniowie klasy 3C – Emilia...

 
 

NASZE SUKCESY »

LICEUM W RANKINGU SZKÓŁ ZWOLNIENI Z TEORII

LICEUM W RANKINGU SZKÓŁ ZWOLNIENI Z TEORII

Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii to forma wyróżnienia szkół ponadpodstawowych, które wspierają uczniów w działaniach społecznym. Uczniowie klasy 3C – Emilia...

 
Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla Mai Jachyry

Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla Mai Jachyry

7 grudnia 2023 roku w Sali Kolumnowej im. Ojców Niepodległości Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego wręczono dyplomy Stypendystom Prezesa Rady Ministrów oraz...

 
 
 
 

Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. więcej informacji

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zamknij