Absolwenci LOB
Kolejni absolwenci LOB, rocznik 2023 odwiedzają nas, każde takie spotkanie niesie dużo radości i mnóstwo wspomnień. Rozmawialiśmy o tym, co było, jak sytuacja...
Towarzystwo Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale (TPLOB) decyzją Sądu Rejonowego w Rzeszowie zostało wpisane dnia 25.06.2012 do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000424591. Prezesem Zarządu, organu uprawnionego do reprezentowania Stowarzyszenia – uwidocznionym w postanowieniu o wpisie do KRS – wybrany został Zbigniew Kalandyk, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego.
Stowarzyszenie powstało w odpowiedzi na zapotrzebowanie środowiska szkolnego, zgromadzonego przy Liceum założonym w 2010 r. Idea tworzenia i rozwoju Liceum w Boguchwale koniecznie potrzebowała społecznego wsparcia w zmaganiach z niekorzystnymi warunkami niżu demograficznego i dużą konkurencją z najlepszymi rzeszowskimi szkołami średnimi. Liceum Ogólnokształcące do harmonijnego progresu potrzebowało spokoju i przyjaznego klimatu. Dlatego też skupiono wokół niego ludzi, którzy szczerze i emocjonalnie wspierali placówkę od chwili jej powołania.
Towarzystwo w swojej nazwie nawiązuje do XIX i XX-wiecznych organizacji naukowych i kulturalnych. Cele i sposoby ich realizacji kreślą szerokie spektrum aktywności kulturotwórczej, edukacyjnej i edytorskiej. Rokrocznie Towarzystwo włącza się w majową organizację Turnieju Gimnazjów o Puchar Burmistrza, który w ogrodach Pałacu Lubomirskich gromadzi kilkuset gimnazjalistów z Gminy Boguchwała i dalszych okolic. Dotychczas (do r. szk. 2013/2014) odbyły się trzy edycje Turnieju.
Towarzystwo podjęło również inicjatywę cyklicznej edycji Rocznika Liceum Ogólnokształcącego (ISSN 2300-3995). Rocznik w zamierzeniu Wydawcy ma prezentować historię założenia i rozwoju Liceum, analizy procesów socjologicznych i pomiaru dydaktycznego, w tym egzaminów maturalnych. Jest w nim miejsce na publikację wykładów inauguracyjnych i prac badawczych nauczycieli. Istotny moduł Rocznika stanowi Galeria Absolwentów, która w zamyśle Zespołu redakcyjnego ma zastąpić tradycyjne tablo. Dotychczas ukazał się Rocznik I – III (2010-2013).
Z myślą o stworzeniu naturalnego zaplecza edukacyjnego dla Liceum, ale także w odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne środowiska lokalnego, Towarzystwo założyło Gimnazjum Dwujęzyczne, które rozpoczęło działalność 1 września 2013 roku. Oferta Gimnazjum kierowana jest do uczniów i rodziców, którzy zatroskani o poziom edukacji nie ustają w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań edukacyjnych. Gimnazjum Dwujęzyczne – pierwsza tego typu placówka w województwie podkarpackim – ofertę edukacyjną adresuje do absolwentów szkół podstawowych z terenu Gminy Boguchwała oraz sąsiednich miejscowości.
Towarzystwo Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale jest organem prowadzącym Gimnazjum Dwujęzyczne, które wraz z Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale tworzy regionalne centrum edukacji dwujęzycznej. Ustanowienie i adekwatne do oczekiwań społecznych funkcjonowanie Gimnazjum Dwujęzycznego w Boguchwale jest sztandarowym przedsięwzięciem Towarzystwa. Prowadzenie dydaktyki przedmiotów w języku polskim i angielskim oraz zwiększona o blisko 20% ilość godzin dydaktycznych na przedmioty matematyczno-przyrodnicze, w tym nauczane w języku angielskim, jak również na dydaktykę języka angielskiego jest niekwestionowaną wartością dodaną prowadzonej działalności edukacyjnej placówki.
Ambicją Towarzystwa Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale jest zapewnienie szkołom, które prowadzi i wspiera (Gimnazjum oraz Liceum) trwałej, a także wysokiej pozycji na edukacyjnej mapie Podkarpacia. Misji tej sprzyjać będzie – po spełnieniu wymogów formalnych – uzyskanie przez Towarzystwo statusu organizacji pożytku publicznego.
Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. więcej informacji
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.