Absolwenci LOB
Kolejni absolwenci LOB, rocznik 2023 odwiedzają nas, każde takie spotkanie niesie dużo radości i mnóstwo wspomnień. Rozmawialiśmy o tym, co było, jak sytuacja...
W dniu 27 lipca 2018r. (piątek) w godzinach 21:00 – 23:30 planowane są obserwacje astronomiczne na terenie Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale przy użyciu teleskopu będącego na wyposażeniu Szkoły.
Najważniejszym wydarzeniem astronomicznym wieczoru będzie oczywiście całkowite zaćmienie Księżyca. Na wciąż jasnym letnim niebie, wschodzący nad południowo-wschodnim horyzontem Księżyc (już w fazie zaćmienia półcieniowego) będzie zanurzał się w cieniu Ziemi i o 21:30 rozpocznie się faza zaćmienia całkowitego, która potrwa do 23:13 (pełnia 22:20). Barwa tarczy Księżyca będzie zależała od stanu ziemskiej atmosfery. Promieniowanie fioletowe i niebieskie jest pochłaniane przez atmosferę, a czerwone ugina się w niej i dociera do powierzchni Księżyca. Każde zaćmienie jest inne: zaćmiony Księżyc przyjmuje barwę pomarańczową, miedzianą, czerwoną, brunatną, a nawet grafitowo szarą, gdy w atmosferze Ziemi jest bardzo dużo pyłu wulkanicznego. Ze względu na niskie położenie Księżyca nad horyzontem można spodziewać się, że jego barwa będzie ceglasto- lub krwistoczerwona (wrażenie subiektywne). Wyjście z półcienia nastąpi o godz. 1:28 już 28 lipca. Tak długi czas trwania zjawiska wynika z faktu, że Księżyc znajduje się w pobliżu apogeum.
Po zachodzie Słońca nisko nad zachodnim horyzontem będzie widoczna Wenus (Merkury jest bardzo blisko Słońca), na południu Jowisz, bardziej na wschód Saturn na tle gwiazdozbioru Strzelca, w którym znajduje się centrum Galaktyki. Niemal razem z Księżycem wschodzi jaśniejszy od Jowisza rdzawo-czerwony Mars, który znajduje się w tzw. Wielkiej Opozycji – ostatni raz bliżej Ziemi był w 2003 r. – powinny być widoczne czapy polarne i plamy na jego powierzchni. Teleskopowe obserwacje planet, za wyjątkiem zachodzącej Wenus, będą prowadzone w czasie trwania fazy całkowitego zaćmienia.
Dodatkową atrakcją wieczoru będą δ-Akwarydy: powolne meteory, których radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika – tej nocy w pobliżu Księżyca i Marsa, a także meteory sporadyczne i należące do innych rojów (np. sierpniowe Perseidy).
Przygotowując się do obserwacji należy pamiętać, że pomimo ciepłego dnia i wieczoru, przy czystym niebie powietrze szybko się ochładza: dobrze jest zabrać ze sobą zapasowy sweter lub polar, a do obserwacji rozgwieżdżonego nieba przydatna jest np. karimata.
Chętni do wzięcia udziału w obserwacjach proszeni są o zgłoszenia na adres e-mail Sekretariatu Szkoły.
Opracował: B.Maciesowicz
Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. więcej informacji
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.