Absolwenci LOB
Kolejni absolwenci LOB, rocznik 2023 odwiedzają nas, każde takie spotkanie niesie dużo radości i mnóstwo wspomnień. Rozmawialiśmy o tym, co było, jak sytuacja...
Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale było jednym z beneficjentów projektu edukacyjnego: Wyższa jakość edukacji w Gminie Boguchwała. W jego ramach, w roku szkolnym 2019/20 oraz w pierwszych miesiącach roku szkolnego 2020/21, realizowano szereg zajęć rozwijających pasje i zainteresowania uczniów. Łącznie z dodatkowej oferty zajęć skorzystała więcej niż połowa wszystkich Licealistów. Wartością dodaną Projektu są liczne pomoce dydaktyczne zakupione na potrzeby realizacji zaplanowanych działań edukacyjnych, które znacząco wzbogacają zaplecze dydaktyczne Liceum.
W ramach Projektu realizowano następujące zajęcia:
Koło biologiczne: obserwacja i eksperyment
W zajęciach uczestniczyło 19 uczniów. Pierwszą ich część zrealizowała Pani dr Agnieszka Cencora, a dalej za ich realizację odpowiadała Pani dr Anna Mazur-Rylska. Celem nauczycieli prowadzących te zajęcia było zindywidualizowanie procesu nauczania i wzmocnienie go poprzez samodzielne wykonywane doświadczeń przez uczniów. Licealiści nie tylko mieli okazję aby sprawdzić swoją wiedzę w praktyce, ale przy okazji nabyli niezbędne umiejętności badawcze. Kilkadziesiąt godzin zajęć obejmowało doświadczenia i obserwacje biologiczne takie jak: mikroskopowanie, wykonywanie preparatów mikroskopowych, wykrywanie związków chemicznych obecnych w komórkach (skrobi, białek, tłuszczy, DNA, barwników roślinnych), badanie zjawiska osmozy, założenie hodowli i analiza jej etapów, rozpoznawanie i oznaczanie roślin.
Cykl zajęć praktycznych z chemii pt. „Eksperyment i obserwacja w nauczaniu chemii”.
Zajęcia te skupiały aż 30 uczniów LOB podzielonych na grupy, szczególnie zainteresowanych naukami przyrodniczymi. Ich celem było poszerzanie wiedzy Licealistów poprzez połączenie teorii z praktyką.
Eksperyment chemiczny w szkole, to przede wszystkim ciekawszy sposób na naukę, który wymaga największej samodzielności i aktywności w działaniu. Uczniowie pod opieką nauczyciela mogli samodzielnie lub w małych grupach, świadomie podejmować działania, polegające na sformułowaniu celu działania, przygotowaniu i planowaniu doświadczeń (zabezpieczenie odpowiednich odczynników, niezbędnego sprzętu), przeprowadzeniu eksperymentu, a finalnie na opracowaniu jego wyników. Uczniowie świetnie organizowali sobie pracę w zespołach, dzielili się zadaniami, uzupełniali wiedzę niezbędną do formułowania wniosków po przeprowadzonych eksperymentach.
Dzięki środkom uzyskanym w ramach projektu udało się doposażyć pracownię chemiczną w odpowiednią szafę na odczynniki z odciągiem oparów chemicznych oraz w niezbędny sprzęt laboratoryjny i odczynniki, które będą służyć także przyszłym uczniom LO w pozyskiwaniu wiedzy praktycznej z chemii.
Sieci komputerowe – dodatkowe zajęcia informatyczne
W ramach zajęć projektowych realizowanych przez Pana dr Pawła Delimatę podjęta została tematyka związana z tworzeniem kabli internetowych poprzez zarabianie końcówek surowego kabla skrętki wtyczkami RJ45 oraz testowaniem tych kabli. Omówiono wiele aspektów teoretycznych dotyczących tworzenia i funkcjonowania sieci komputerowych, funkcjonowania sieci internet, diagnostyki połączeń sieciowych, usług sieciowych. Na zajęciach tworzono oraz diagnozowano również sieci za pomocą zakupionego w ramach projektu Routera oraz Firewall’a.
Grafika i animacja komputerowa – zajęcia koła młodych informatyków
Podczas zajęć omówiono oraz przećwiczono programy do grafiki rastrowej (GIMP, KRITA), programy do grafiki wektorowej (Inkscape), animacji 2D (Tupi, Pivot), grafiki i animacji 3D (Sculptris, Tinkercad, Magica Voxel, Blender). Na zajęciach uczniowie projektowali obiekty 3D takie jak kostki do gry, wazony i inne, które były następnie drukowane na zakupionej w projekcie drukarce 3D Ultimaker 2+. Wydrukowane kostki są obecnie wykorzystywane przez nauczycieli różnych języków w naszej szkole jako pomoce dydaktyczne. Zajęcia były prowadzone na komputerach firmy DELL, które również zostały zakupione w ramach projektu.
Fizyka – „Eksperyment i obserwacja”
Bez badań eksperymentalnych fizyka byłaby filozofią natury. Nie byłoby też wielu gałęzi fizyki. Eksperymenty w szkole, to przede wszystkim ciekawszy (lepszy) sposób na naukę przedmiotu, bo pozwalający uczniowi samodzielnie dotknąć, zmierzyć, doświadczyć lub zaobserwować daną prawidłowość czy też zjawisko.
Według takiej filozofii zostały pomyślane zajęcia z fizyki w ramach projektu: Wyższa jakość edukacji w Gminie Boguchwała. Zajęcia te dały uczniom możliwość samodzielnego przeprowadzenia eksperymentów fizycznych: zarówno przy użyciu sprzętu będącego na wyposażeniu LOB (w tym zakupionego w ramach projektu), jak i prostych przedmiotów, znanych z życia codziennego. Niestety ostatnia faza zajęć, ze względu na rozwój pandemii miała charakter wyłącznie zdalny.
Dla osób szczególnie zainteresowanych geografią wdrożono zajęcia pod nazwą: Terenoznawstwo. Zajęcia prowadziły Panie dr Teresa Mitura oraz dr Małgorzata Buczek-Kowalik. W ramach zajęć praktycznych uczniowie pracowali m.in. nad odkrywkami glebowymi. Uczniowie mieli także możliwość do skorzystania w ramach zajęć terenowych z nowoczesnych technologii informacyjnych jak np. profesjonalne aparaty GPS. Praca odbywała się w grupach. Zajęcia w terenie były nie tylko okazją do nabywania nowych wiadomości i umiejętności, ale również do wspólnej zabawy.
Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. więcej informacji
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych, statystycznych, świadczenia usług. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.